poniedziałek, 21 listopada 2016

Ocet... bogactwo zastosowań w domowym zaciszu

Zwykły, tani roztwór kwasu octowego, a jednocześnie bogaty w różnorodne właściwości zdrowotne, kosmetyczne, czyszczące...

Naturalna alternatywa dla chemicznych środków czystości. Stosowany przez nasze babcie, coraz częściej powraca do naszych domów.

10 zastosowań octu w moim domowym zaciszu:
 1. Doskonały odkamieniacz do pralki. Do pojemnika na proszek wlewam pół szklanki octu, ustawiam pralkę na wysoką temperaturę, po zakończeniu "prania" nastawiam płukanie. I gotowe. Pralka jest czysta, odświeżona i co najważniejsze odkamieniona. Osad z proszku nam nie groźny :) a i żywotność pralki sobie przedłużymy. Stosuję tą metodę raz w miesiącu.
 2. Odkamieniacz do zmywarki. Szklankę wypełnioną do połowy octem wkładam do dolnego koszyka i ustawiam "pranie" na najwyższą temperaturę. Po skończonym cyklu można posypać dno zmywarki sodą oczyszczoną i włączyć ponownie. Efekt czystości murowany. Po co przepłacać w sklepach za Somaty, Finishe, Dr Beckmanny... wystarczy zwykły tani ocet :) Stosuję raz na dwa miesiące.
 3. Odkamieniam również czajnik elektryczny, szczegółów nie będę opisywać bo chyba każdy ten sposób zna :) 
 4. Raz na dwa tygodnie na noc zalewam octem wlewy w zlewach, wannie a także w toalecie. A żeby udrożnić rury stosuję mieszankę sody oczyszczonej z octem- wsypuję pół szklanki sody i zalewam połową szklanki octu, po 15 minutach spłukuję obficie wrzątkiem.
 5. Ocet świetnie sprawdza się podczss mycia okien, głównie szyb. Doskonale odtłuszcza, myje, pozostawia po sobie piękny blask bez smug, maz i zacieków. To samo dotyczy luster. 
 6. Od czasu do czasu myję wodą z octem podłogi, oraz płytki w łazience. Doskonały sposób na pozbycie się bakterii i odkażenie mieszkania.
 7. Aby pozbyć się przykrych zapachów w lodówce, myję półki oraz całe wnętrze roztworem wody z octem. 
 8. Nowe ubrania, zwłaszcza ciemne wypłukuję w wodzie z dodatkiem octu. Pozwoli nam to dłużej cieszyć się ich żywym kolorem. 
 9. Po umyciu głowy, płukam włosy w wodzie z dodatkiem octu. Efekt blasku oraz podkreślenie koloru zachwyci każdą kobietę :)
 10. Ocet stosuję również jako dodatek do niektórych potraw. 
Jeszcze nie sprawdzałam, ale podobno doskonale usuwa pleśń i świetnie poradzi sobie z zakamienionym ekspresem do kawy.

Coraz częściej sięgam również po ocet jabłkowy. Poznaję i odkrywam jego zastosowanie oraz wartości zdrowotne. 

Ocet jabłkowy: 
 • poprawia przemianę materii
 • poprawia stan naczyń krwionośnych
 • obniża poziom złego cholesterolu
 • przeciwdziała miażdżycy
 • pomocny także przy cukrzycy
 • stosowany w dermatologii na zmiany skórne 
 • wykazuje działanie bakteriobójcze
Możemy kupić go w sklepie lub zrobić samemu w domu.

Stosujecie ocet w Waszych domach? Macie jakieś sprawdzone pomysły, o których jeszcze nie wiem?
Jeśli tak, podzielcie się wiedzą :)